Christoffer Jonsson: Det spelar ingen roll om Nooshi avgår

Expressen gjorde en omfattande granskning av antisemitismen och terrorromantiken inom Vänsterpartiet. Granskningen visade att 25 kandidater bland annat hyllat Hizbollah och Hamas, förringat Förintelsen, spridit antisemitiska konspirationsteorier och deltagit i LVU-kampanjen.

”Vad vackert det är att vakna till nyheter om det hedersamma Palestina och dess tappra motstånd!”, publicerade en av kandidaterna den 7 oktober 2023.

Trots massiv kritik från andra partier och SKMA menar Nooshi Dadgostar fortfarande att det bara handlar om ”en handfull” individer. Ignoransen inom partiet inför den extremism som man själv har öppnat dörren för är total.

Inför partiledardebatten den 10 juni i riksdagen stod journalistkåren uppradad för att fråga ut Dadgostar, som hållit sig tyst om granskningen. När en SVT-journalist frågade henne: ”Vad säger du till alla judar i Sverige som känner sig otrygga på grund av det här?” hade partiledaren inget att säga, utan hon gick därifrån. 

Den totala ignoransen förvånar mig inte med tanke på den tidigare partiledaren Jonas Sjöstedts inställning till antisemitism och terrorromantik. Efter avslöjanden 2024 om antisemitiska uttalanden från Vänsterpartiets förtroendevalda i bland annat Göteborg frågade jag honom på X om han tänkte agera. 

Svaret från Sjöstedt var fullständigt absurt: han anklagade mig för att föra pro-israeliska talespunkter, som kan tolkas som att jag sprider israelisk propaganda för att förflytta fokus från kritiken mot Israels krigföring i Gaza.

Alla vet om Vänsterpartiets tolerans för extremism, och politiskt intresserade personer är därför inte förvånade över att Fokus kunde avslöja att en palestinsk flagga i Vänsterpartiet Malmös lokaler är prydd med en symbol för terrororganisationen DFLP. Organisationen har deltagit i flera fruktansvärda attacker mot Israel, däribland den 7 oktober.

Vänsterpartiet och deras ungdomsförbund har länge visat tolerans gentemot de kommunistiska terrorgrupperna PFLP och DFLP. Kristofer Lundberg, dåvarande ordförande i Angered, stödde PFLP och distriktet bjöd till och med in en representant från terrorgruppen. Ung Vänster har även gått i demonstrationer tillsammans med PFLP:s och dess underorgan Samidouns flaggor.

Tidningen Dagens ETC rapporterade dessutom att man under Ung Vänsters kongress sjöng kofialåten med verser som ”krossa sionismen” och ”vi har skjutit raketer mot våra fiender” -uttryck med uppenbara kopplingar till Hamas, som under lång tid avfyrat raketer från Gazaremsan mot Israel.

Det finns flera röster inom politiken som vill att Dadgostar avgår. I praktiken skulle det dock inte leda till någon verklig förändring. Problemet är inte bara Dadgostar utan en djupt rotad kultur inom partiet som tillåter antisemitism och terrorromantik.

Avgår Nooshi Dadgostar kommer det sannolikt bara att ersättas av ännu en vänsterpartistisk partiledare som upprepar samma talesätt: att man ”inte tillåter antisemitism och terrorromantik”, att man är ”Sveriges enda antirasistiska parti” eller som försöker förflytta fokus till Sverigedemokraternas historia.

Dadgostar står inför ett omöjligt val. Hon kan aldrig helhjärtat bekämpa antisemitismen – för då riskerar hon att förlora en del av sin väljarbas till andra partier långt ut på vänsterkanten. Det skulle i sin tur omöjliggöra chanserna för en rödgrön valseger och ministerposter åt Vänsterpartiet.

Christoffer Jonsson

Medlem i Kristdemokraternas ungdomsförbund och samhällsdebattör
X: @kurrejonsson