Greta Thunberg och flera andra aktivister som försökt ta sig till Gaza via båt har arresterats av den israeliska flottan. Nu jämförs deras situation med de som kidnappades under 7 oktober-attacken. Skamligt, skriver Christoffer Jonsson.
Den 7 oktober kidnappades 251 israeler, däribland unga festivaldeltagare, barn och förintelseöverlevare. I snart två år har bilder och filmer från massakern legat ute på sociala medier. Flera klipp visar kidnappningar av israeler – några av dessa blev de sista bevisen på att de fortfarande var i livet innan de senare rapporterades ha mördats under tiden de hölls gisslan i Gaza.
Hersh Goldberg-Polin deltog i Novafestivalen tillsammans med flera vänner. När larmet om pågående raketattacker tjöt lämnade de festivalområdet och sökte skydd i ett skyddsrum utanför kibbutz Reim.
Det dröjde inte länge innan Hamas stod utanför skyddsrummet och kastade in granater mot de skräckslagna unga som tagit skydd därinne. Hersh och hans vän försökte kasta ut granaterna en efter en, men till slut detonerade en och slet bort hela hans vänstra underarm. Detta syntes senare i Hamas eget videomaterial, där man ser hur en svårt skadad Hersh lastas på ett fordon och förs till Gaza.
I augusti 2024 hittade IDF Hersh Goldberg-Polin och flera andra gisslan i Rafah i södra Gaza – samtliga hade avrättats av sina kidnappare.
En av de mest brutala filmerna från kidnappningarna den 7 oktober visar attacken mot IDF-basen i Nahal Oz. Unga kvinnliga observatörer sitter på golvet, bakbundna och blodiga i ansiktet, medan islamistiska terrorister beskriver de vidrigheter de tänker utsätta dem för.
Alla minns också filmen där en terrorist placerar Naama Levy i baksätet på en bil som senare förde henne till Gaza. Hennes byxor var blodiga och fotlederna hade blivit skurna.
En av de mest hjärtskärande filmerna från kidnappningarna är den där en panikslagen mamma, Shiri Bibas, håller sina två söner, Kfir och Ariel, i famnen. Det är omöjligt att glömma bilden av fyraårige Ariel med napp i munnen och ett gosedjur i handen. Shiri, Ariel och Kfir mördades av sina kidnappare några månader efter attacken.
Dessa brutala kidnappningar förminskas när Greta Thunberg i en förinspelad video påstår att hon blivit “kidnappad” av den israeliska militären.
Den israeliska flottan, som omhändertog besättningen ombord på Madleen – som försökte bryta Israels blockad – delade ut vattenflaskor och challahbröd till dem under färden till hamnen i Ashdod.
Det skulle inte förvåna mig om någon i besättningen i hemlighet drog en lättnadens suck över att IDF ingrep. Att hamna i Gaza, styrt av terrorsekten Hamas, hade inneburit en reell livsfara.
Daniella Gilboa, en av de unga kvinnliga observatörerna som kidnappades av Hamas och Islamiska Jihad vid basen i Nahal Oz, har kritiserat Greta Thunberg. Hon publicerade en video på Instagram som visar de brutala kidnappningarna den 7 oktober, med texten: “Så här ser en kidnappning ut!”
Skribenter och politiker som aldrig visat något intresse för de israeliska gisslan gick plötsligt i taket efter nyheten om att IDF bordat Madleen. De påstod att Greta Thunberg blivit kidnappad och hölls som gisslan. Vänsterpartistiska politiker som Mohamed Nuur och Lorena Delgado Varas uppmanade allmänheten att ringa Utrikesdepartementet.
UD har själva meddelat att det stora antalet samtal om Greta Thunberg blockerar andra viktiga samtal från personer med verkliga behov av konsulärt stöd.
Utrikesministern har påpekat att Greta Thunberg bär ett eget ansvar för sin situation, eftersom UD sedan länge avråder från resor till Gaza – en avrådan hon uppenbarligen har valt att ignorera. Dessutom lär regeringen inte behöva agera i frågan, då Greta Thunberg och resten av besättningen sannolikt kommer att utvisas inom kort.
Christoffer Jonsson
Samhällsdebattör
X: @kurrejonsson
