Ny S-topp avslöjar hur befolkningen ska blandas

Nu har Socialdemokraterna inte bara en höjdare som uttryckligen säger att befolkningen ska blandas. Nu har de två. Först lanserade Lawen Redar idén för ett drygt år sedan där hon formulerade att segregationen måste brytas vilket ”kräver att befolkningen blandas” med ”insatser vi tidigare inte gjort, i en skala vi tidigare inte sett.” Detta mottogs av många med en klackspark. Äsch, det var ju bara en liten obetydlig rad på sista sidan i en lång rapport om segregation och utanförskap, tycktes många tänka. Det kommer aldrig att hända.

Men så blev Jonas Attenius, kommunstyrelsens ordförande i Göteborg, nyligen invald i Socialdemokraternas verkställande utskott, och han förtydligar hur förslaget ska genomföras.

Det är invandrare och de med utländsk bakgrund, som saknar jobb och utbildning, som ska flytta till välbärgade områden. Det är alltså inte Jonas Attenius som ska lämna villan i strandnära Torslanda utanför Göteborg, eller Magdalena Andersson som ska lämna M-styrda villaförorten Nacka, och flytta in i något av storstädernas många invandrartäta områden.

Därmed blev det tydligt hur denna blandning ska gå till rent praktiskt. Om Socialdemokraterna får makten, kommer de att lagstifta om att varje kommun som har skött de kommunala finanserna och som målmedvetet har verkat för att få in och behålla en befolkning som har turordningen rätt för sig, ”gör din plikt – kräv din rätt” och inte det omvända, ska bli bestraffad. Via lag kommer dessa kommuner att tvingas bygga hyresrätter, ta emot fler asyl- och kvotflyktingar samt deras anhöriga. Hyrorna kommer att subventioneras av staten. På statlig nivå kommer det att uppföras noggranna planer på exakt var dessa flerbostadshus ska placeras. Det kommunala självstyret kommer sossarna att köra över. Endast storstäder där markområden är begränsade kommer att slippa. Varenda villaförort som har god ekonomi kommer att få ett tillskott av en befolkning som kostar monetärt men även socialt. Integrationen ska alltså överlämnas på villabefolkningen – vare sig de vill eller inte.

Man kan häpna över denna okänslighet inför svenskars väl och ve. De allra flesta som har lyckats bosätta sig i ett område där hyfsad trygghet och ordning och reda råder, har kämpat länge för att nå dit. Men Lawen Redar och Jonas Attenius har inte sina medkänslor för dessa, vilket framkommer tydligt. Attenius vill inte säga förlåt till alla dessa som nu riskerar att få sin tillvaro försämrad och bostadsvärden förminskade. Han vill istället rikta sin ursäkt till alla invandrare för att de inte direkt fick flytta till Djursholm, Hovås, Torslanda, Limhamn, Bjärred, Lidingö eller liknande orter. Att de måste vänta ytterligare ett par år innan det kan ske, är beklagligt menar han.

Det här förslaget är så pass kontroversiellt och hänsynslöst gentemot strävsamma och laglydiga svenskar, att man lätt kan tro att Socialdemokraterna inte vill vinna några fler val. Men sanningen är den, att Socialdemokraterna är duktiga valstrateger och de kan räkna. De vet att med hjälp av de med utländsk bakgrund som är minst 1,2 miljoner, har de stora chanser att vinna val.

Det var därför inte en slump att Jonas Attenius blev placerad i sossarnas högsta partiledning. Förutom att han är under polisutredning för misstanke om grovt tjänstefel, efter att han hade fattat beslut om att Göteborg skulle bojkotta israeliska varor, har han ägnat tid åt att fjäska för muslimer. Förra året höll han tal vid en muslimsk massbön i Slottsskogen i Göteborg. Att det var mest män i församlingen, och de få kvinnor som var där förvisades att sitta längst bak, skrämde honom inte från att delta. Vidare har han tittat mellan fingrarna gällande ett skoltillstånd som helt plötsligt förvandlades till en moskélokal och fört samtal med muslimska och islamistiska företrädare om att upplåta kommunens mark till ett gigantiskt moskébygge.

Antalet etniska svenskar som röstar på Socialdemokraterna blir färre för varje val. Det är bättre att satsa på den växande gruppen än på den minskande, är ett resonemang som S tycks ha haft. Att Sveriges största parti nu ämnar gå till val genom att kämpa för att vinna de icke-svenska rösterna, är ytterligare en skamfläck i Socialdemokraternas historia.

Att välbärgade och fullt fungerande bostadsområden ska bli belastade med personer som står långt ifrån arbetsmarknaden med kulturella bakgrunder som många gånger är antidemokratiska och kvinnofientliga, tror inte Jonas Attenius kommer att innebära att väljarna kommer att lämna S. Tvärtom. Han tror att väljarna välkomnar förslaget, säger han till Aftonbladet. Pyttsan, det räcker att han frågar sig själv, varför valde han Torslanda framför Bergsjön? Hans uttalande i Aftonbladet vittnar tydligt om S:s valstrategi: De har kapitulerat inför de svenska väljarna. S räknar med att vinna ändå