Fake news från SVT – jobbar hårt för S

SVT & SR har bråda dagar. Inte med att rapportera om klimatförändringarna (de sätts alltid på paus när vädret är kallt), utan med att ständigt vara till hands och hjälpa de rödgröna partierna när deras opinionssiffror dalar. Socialdemokraterna backade nyligen och vips publicerade SVT artikeln ”Dyrare bensin och diesel att vänta – oavsett regering”. Jaha, så reduktionsplikten som de rödgröna så hjärtligt vurmar för kommer alltså inte att spela in? Den givna frågan lyftes inte.

Inte heller vill public service uppmärksamma läsaren eller tittarna på att samtliga vänsterpartier röstade nej till garanterad el i framtiden. S, Mp, V och C – alla ogillar att regeringen fattar beslut om hur framtida kärnkraft ska finansieras, ett beslut som är helt och hållet nödvändigt för att säkra vårt elsystem framöver. Vänstern tror fortfarande att väderberoende el är något att hålla i handen när vinden står stilla. Men även det tiger SVT och SR om. Istället sänder radion det hundraelfte programmet om att Sverige måste satsa på mer (olönsam) vindkraft.

Men det grövsta i veckan var väl ändå SVT:s artikelserie om ränteavdraget. Där hävdar de att det är en ”rekordnota” för staten som har en ”kostnad” på 61 miljarder – pengar som framförallt går till ”män med hög lön”. De ”får mest”. Att beteckna en skatteminskning, som ett ränteavdrag i praktiken innebär, som en ”kostnad” som har ”fördubblats på tre år” är ett falskt påstående. Det är fake news, som Donald Trump skulle ha sagt. Det är möjligen en minskning av en förväntad skatteintäkt för staten – men det är absolut inte en kostnad.

Med rubriken ”Rekordnota för ränteavdrag: 61 miljarder – män med hög lön får mest” plockar SVT ränteavdraget ur sitt sammanhang. De fördummar debatten och försöker få läsaren att bli arg och besviken på sittande regering som ger ”miljarder” till de rika. Bland annat handlar det om klickbete, vilket public service inte ska ägna sig åt. Jo, kanske den dagen då vi alla är påtvingade ett socialistiskt eller kommunistiskt tankegods, och där vi alla ständigt måste bli påminda om att ”alla pengar är statens pengar” – då är rubriken korrekt. Men där är vi väl inte än. Eller?

Däremot är det rätt att lyfta ränteavdraget. Det tål absolut att debatteras. Men i så fall bör SVT också inkludera både skatte- och bostadspolitiken för att artikeln ska få en sanningsenlig innebörd.

Vi kan ta det från början – eftersom detta tycks vara knivigt för SVT. Alla måste ju ha någonstans att bo. Sverige har en av de högsta privata skuldsättningarna i världen – vilket grundar sig i de höga inkomstskatterna (också dem en av de högsta i världen). Skatterna har i princip gjort det omöjligt att jobba ihop till en mindre förmögenhet. Det är Socialdemokraternas verk. I decennier har vi haft en skattepolitik som inneburit, och till viss del fortfarande innebär, att staten och löntagaren delar ungefär lika på den totala lönekostnaden – när arbetsgivaravgiften på drygt 31 procent räknas in. Det är inte alla som efter skatter och sedvanliga levnadskostnader har pengar över. Och det är ytterst få som kan lägga undan pengar så att summan en dag, inom rimlig överskådlig framtid, blir så stor att man kan köpa sig en bostad. Lån har därför blivit den enda utvägen för många i Sverige.

Olika regeringar under flera år har insett att det svenska skattesystemet har varit för betungande. Ränteavdraget på de nödvändiga bolånen var ett sätt att lätta på skattebördan, utan att för den skull behöva skylta med ”skattesänkningar” – vilket socialdemokratiska regeringar tycks vara förbjudna att göra.

Syftet med SVT:s ränteavdragsartikel var ju så klart att sätta regeringen i dålig dager. SVT hittade också en professor som kunde förstärka det budskapet. Han förklarade att ränteavdraget troligen inte kommer att tas bort, och att skälet till det är rädslan för den politiska debatten. Det är nog mer komplext än så. Egentligen skulle ingen vilja ha ränteavdragen. Men tas det bort, utan några större förändringar av skatte- och bostadsreglerna, blir dominoeffekten uppenbar. Utbudet av bostadsobjekt skjuter i höjden, priserna rasar, lån blir obetalda och bankerna stryker på foten. Det blir depression, med andra ord. Det vill nog ingen ha. Inte ens SVT eller SR.

Ränteavdragen, elproduktionen och bensinpriserna ska absolut debatteras – men under rätt förutsättningar, med sakligt innehåll och utan att Public Service gång på gång avslöjar sin partifärg. Det blir bara tjatigt – och för den delen också ganska provocerande med tanke på den påtvingande public service-skatten och att det s-märkta maskineriet kostar skattebetalarna 10 miljarder per år. Där har SVT en riktig kostnad att skriva om.