
Nationell samling framåt i Frankrike
Av Redaktionen
1 juli 2024
Enligt vallokalundersökning från France TV2 har det nationalistiska partiet vunnit 34 procent av väljarnas röster i första omgången av parlamentsvalet i Frankrike. Vänsterkoalitionen Nya folkfronten ska ha fått 28,1 procent. President Macrons mitten-vänsterparti ska ha kommit trea med 20,3 procent.
I den andra omgången som hålls 7 juli vill Macron gå ihop med vänstern för att hindra Nationell samling från att vinna majoritet i parlamentet.
Och Nya folkfrontens ledare, Jean-Luc Melenchon, säger att han är beredd att dra tillbaka sina kandidater som placerat sig på tredje plats i den första omgången av parlamentsvalet. Och uppmana vänsterväljare att rösta på Macrons mitten-vänsterkandidat i dessa valkretsar, för att på det sättet förneka Nationell samling att vinna mandatet.
På det sättet slår två den tredje, även om den tredje har störst väljarstöd.
Om väljarna följer partiledningarna, så kommer Frankrike att styras av vänstern, även om de båda partierna har gått sämre än Nationell samling.
Presidentvalet 2027
Och Marine Le Pen sa också på söndagskvällen att ”ingenting är vunnet – den andra omgången kommer att bli avgörande.”
Enligt Politico har ”Le Pen ingen brådska. Oavsett om hennes parti vinner andra omgången den 7 juli kommer hon att ha en utmärkt position att leda sitt parti 2027 för det ultimata priset – det franska presidentskapet.”
Vänsterstyre blir rörigt
Om Nya folkfronten och Macrons parti tillsammans får majoritet i parlamentet blir det rörigt för Macron. Han kommer att vara i händerna på hårda vänstern sina två sista år som president.