75 procent av de som SOM-institutet intervjuat i sin årliga stora attitydundersökning anser att Sverige är på väg åt fel håll. Viktigaste orsak är kriminaliteten och våldet som härjar som följd av invandringen.

KOMMENTAR. Denna pessimism kan inte viftas bort som utslag av överdriven oro eller brist på kunskap. Det är nämligen så att kvinnor är lika kritiska som männen och något högre hos högutbildade och höginkomsttagare än övrig befolkning.

Och oron gäller inte det av vänsterdebattörer uttjatade ”hotet mot demokratin”. Inte alls. Förtroende för de svenska institutionerna är stabilt.

Inte heller är klimatångesten som massmedierna gör allt för att underblåsa någon tongivande orsak till pessimismen. Klimatet kommer först på fjärde plats.

Orsak till pessimismen

Nej, det är kriminaliteten som gör att svenska folket har sviktande hopp om framtiden.

Dödsskjutningar och bombningar av bostadshus är bara toppen på ett isberg. Helt oskyldiga människor har skjutits eller fått sina hem utbombade.

Och kriminaliteten äter sig in överallt. Bedrägerierna mot äldre har exploderat. Ingen kan lite på någon längre. Infiltrationen i föreningar ökar och offentliga bidrag hamnar hos islamistiska extremister.

Allt detta har regeringen och SD att åtgärda. Trenden måste vändas. Kriminaliteten måste bekämpas med all kraft och på alla fronter. Andra aspekter, som personlig integritet, måste komma i andra hand. Att gripa, döma och låsa in kriminella är en huvuduppgift.

Unga minst oroliga för klimatet

Efter brottsligheten är det Ryssland som gör flest oroliga. Ett fullskaligt krig i Europa ger naturligtvis skäl till oro. Här gör dock det officiella Sverige allt man kan. Eftersom Sverige i nära 30 år nedrustat sitt försvar har vi inte mycket att bidra med. Men Tidöpartierna gör nu allt för att bygga upp den försvarsmakt flera regeringar förstört.

Tredje orsak till pessimism är för narkotika, som kan ses som en variant av oron för kriminaliteten.

Därefter kommer, på fjärde plats, ”oro för förändringar i jordens klimat”. Här är det främst pensionärerna som drar upp siffran, medan unga 16-29-år känner minst oro för klimatet. Greta har stöd av journalisterna, men inte av sina jämngamla. Och inte särskilt mycket överhuvudtaget.

Tidöpartierna måste leverera

Det är uppenbart att traditionella höger-vänsterfrågor som skatter och privatiseringar har kommit i skuggan av mer påtagliga frågor som människors trygghet. Tilliten håller på att urholkas av klan- och gängkriminaliteten som i hög grad är importerad.

Frågan hur denna otrygghet bemöts är helt avgörande för riksdagsmajoritetens möjligheter att bli omvald.

Eller om Håkan Boström skriver i G-P: ”Det är tydligt att inre och yttre säkerhet kommer stå högt dagordningen även framöver och att toleransen för misslyckanden mycket lågt hos väljarna. Väljarna tror på den svenska demokratin – förutsatt att den levererar resultat.”

*

Se mer: Första resultaten för nationella SOM-undersökningen 2024