Ett bostadshus på Lidingö, två i Västra Fölunda och två flerfamiljshus i Farsta har utsatts för sprängdåd senaste två dygnen. Tiotals har skadats. Boende har fått evakueras. 

KOMMENTAR. Våldet fortsätter. Människor får sina hem söndersprängda. Natten till onsdagen exploderade två bomber i olika trappuppgångar i Västra Frölunda, södra Göteborg. Larmet kom vid halv två tiden i natt. 

Tidigare på tisdagskvällen, vid 21.43, detonerade bomb i trapphus i Farsta strand. Boende fick evakueras. Tolv personer fördes till sjukhus för kontroll.

På måndagskvällen bombades annan adress i Farsta, i Fagersjö, vid kl 20.30. Explosionen orsakade en hel del materiella skador och fem personer blev lindrigt skadade. 

Senare, vid kl 03.48 på natten till tisdagen bombades entré till flerfamiljshus på Lidingö. Två skadades lindrigt. Materiella skadorna är omfattande.

I två av fallen har misstänkta frihetsberövats.

Bara ”allmänfarlig ödeläggelse” – borde var mordförsök

Brottsrubriceringen är allmänfarlig ödeläggelse. Men i andra länder räknas det som mordförsök att bomba bostäder. Varför inte i Sverige? Varför går man de kriminellas ärenden? De som döms kommer undan.

Det går trögt med brottsbekämpningen i Sverige. Fortfarande ser man till brottslingarnas bästa. Inte till de boende som får sina hem förstörda. Det är skampligt.