Allt färre vet vem centerledaren Muharrem Demirok är. Det brukar vara så att fler vet vem en ny partiledare ju längre denne sitter, men så är det inte för Demirok.
40 procent av de tillfrågade i Indikators undersökning vet inte vem Centerpartiets partiledare Muharrem Demirok är. Han är faktiskt något mindre känd nu i mars månad än han var i den förra mätningen i december, då visste 36 procent inte vem han var.
Demirok är också den partiledare som väljarna har lägst förtroende fö. Endast 8 procent har ganska/mycket stort förtroende för honom, rapporterar Sveriges Radio.
Magdalena Andersson tappar förtroende
Annars fortsätter S-ledaren att tappa förtroende. Skillnaden till de två stora partierna på regeringssidan minskar. Både Ulf Kristersson (M) och Jimmie Åkesson (SD) ökar sitt förtroende.
![](https://i0.wp.com/samtiden.nu/wp-content/uploads/2024/03/Indikator-240329.jpg?resize=961%2C438&ssl=1)