Helt nytt IT-system ska gå live i järnvägsnätet i helgen. Trafikverket vill att tågbolagen ska göra sig redo för att kunna halvera trafiken.

Oron är stor att all järnvägstrafik ska stanna på söndag då ett helt nytt system för tågschema som ska sättas igång. Det är komplicerat eftersom det är många olika delar som ska kopplas ihop.

– Det vore fel att inte vara förberedda, säger Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana.

Kritik mot snabb sjösättning

Bytet av planeringssystemet har kritiserats av tågbranschen som varnar för att det kan leda till stora störningar i trafiken. Enligt SJ och flera andra tågbolag är det inte tillräckligt testat mot övriga system.

Men Roberto Maiorana, generaldirektör på Trafikverket, håller inte med.

– Vi bedömde att vi var tillräckligt långt komna i arbetet för att kunna rulla ut det, säger han till SVT.

Plan för att stoppa halva trafiken

Trots det gör sig Trafikverket redo för eventuella problem. Nyligen fick tågbolagen en begäran från myndigheten om en plan för att vid behov kunna minska trafiken med upp till 50 procent.

SVT har också kunnat berätta om att säkerhetsbrister upptäckts bara dagar innan systemet ska bytas ut – och att personal “panikutbildas” för att förhindra incidenter.