Så många har blivit ihjälskjutna att polisen inte ens hinner med att göra statistiken korrekt över alla mordfall. 63 personer har avlidit till följd av skjutvapenvåld under 2022. De flesta i publika miljöer. I minst ett fall har person som försökt hindra skottlossning blivit ihjälskjuten.
Polisen uppger i sin officiella statistik fram till 15 december att 60 personer dödats i skjutningar. Men i oktober uppges att tre mord med skjutvapen skett i Stockholm, när medierna rapporterat om fyra döda. Morden är så många att inte ens polisen kan hålla koll på mängden.
Det rör sig därmed om 61 dödsskjutningar till 15 december. Därefter skedde en dödskjutning på juldagen och ett på nyårsafton.
Totalt har alltså 63 skjutits ihjäl under 2022. Det kan jämföras med 10 skjutvapenmord i Danmark, Norge och Finland tillsammans under året.
Hela listan – 63 ihjälskjutna
Januari
10/1 Järfälla: En man hittas skjuten till döds i en bil i Jakobsberg.
14/1 Malmö: En man i 40-årsåldern skjuts ihjäl i sin bostad vid Värnhemstorget i Malmö.
18/1 Helsingborg: En man på elsparkcykel öppnar eld och skjuter ihjäl en 40-årig man i en bil.
22/1 Malmö: En 37-årig småbarnspappa dör av skottskador i stadsdelen Lindängen.
25/1 Botkyrka: En mamma i Norsborg hittar sin son ihjälskjuten i en bil som står och varvar.
28/1 Linköping: En tidigare ledare i MC-gäng mördas på väg till jobbet.
29/1 Stockholm: En ung man hittas skottskadad i trapphus i Rinkeby och dör senare.
Februari
4/2 Borås: En 70-årig man skjuter ihjäl en 55-årig man i en lägenhet.
9/2 Nacka: En ung man från Örebro hamnar bråk vid Fisksätra centrum – och skjuts ihjäl.
11/2 Kalmar: En man mördas på öppen gata. (Första av tre mord i Kalmar under tre månader).
13/2 Stockholm: En 18-åring skjuts ihjäl vid Skarpnäck centrum.
17/2 Hörby: En butiksägare mördas med fler skott på öppen gata en sen kväll.
22/2 Södertälje: En ledare i Södertäljenätverket skjuts ihjäl när han sitter i en bil.
28/2 Söderhamn: En man skjuts till döds och en annan skadas. Åklagaren: ”en avrättning”.
Mars
4/3 Haninge: Man som sitter i en bil utanför Bandidos klubblokal skjuts ihjäl. Mannen saknade koppling till gängmiljön.
6/3 Kalmar: På Ängö mördas en man. Skjutningen kopplas till pågående gängkonflikt.
20/3 Lidköping: 36-åring skjuts ihjäl i en mc-lokal i Lidköping.
28/3 Stockholm: Ordningsvakten Fredrik Andersson, 54, mördas när han ingriper mot mordförsök på Delta Gym i Vasastan.
April
5/4 Botkyrka: En 19-åring på väg hem för att äta middag i Norsborg skjuts ihjäl utanför sin bostad.
10/4: Södertälje: 21-åring skjuts till döds när han besöker sin brors grav på en kyrkogård i Södertälje.
10/4 Stockholm: Ung man mördas i Skarpnäck. Skjutningen äger rum på ett torg i centrum.
13/4 Karlshamn: 23-åring hittad skjuten till döds i ett garage.
14/4 Storuman: Man i 80-årsåldern skjuts ihjäl i sitt hem i Tärnaby. En yngre släkting grips.
15/4 Vallentuna: En kvinna (och hennes barn) hittas ihjälskjuten i en bostad. Mannen som misstänks för dådet tog därefter sitt eget liv.
15/4 Vallentuna: Barn hittas ihjälskjutet (med sin mamma).
28/4 Göteborg: Skottlossning på gym i Tuve. En man som tränar mördas. Han var tidigare dömd för grova brott.
Maj
20/5 Örebro: Man i stadsdelen Varberga hittas skjuten med flera skott. Mannen var framgångsrik företagare.
22/5 Kalmar: Ännu ett mord i utsatta området Norrliden. Ung man skjuts vid en lågstadieskola.
23/5 Eskilstuna: Ny dödsskjutning då 25-årig mördas i ett bostadsområde på eftermiddagen.
29/5 Örebro: På en skolgård i Örebro mördas två unga män sent på kvällen i Varberga.
29/5 Örebro: En andra ung man hittas skjuten på skolgård.
Juni
7/6 Kristianstad: Man i 30-årsåldern hittas död efter att polis larmats om skottlossning.
10/6 Södertälje: Årets tredje dödsskjutning här. Ung man ihjälskjuten i bostadsområdet Blombacka under tidig morgon.
23/6 Stockholm: Skottlossning i Solberga, en skjuten man avlider senare.
Juli
7/7 Göteborg: En 22-årig man som nyligen släppts från ett fängelsestraff skjuts ihjäl på Hisingen.
14/7 Stockholm: Skottlossning i Farsta, en svårt skadad man hittas och avlider.
19/7 Botkyrka: Man i 20-årsåldern skjuten till döds i ett litet skogsområde i Alby. Hittas efter 12 tim.
20/7 Botkyrka: Åter dödsskjutning, nu i bostadsområde i Tumba. 25-årig utanför port avlider.
22/7 Malmö: Skottlossning i Heleneholm. Man förs till sjukhus i privat bil. Han avlider senare.
26/7 Nacka: En 17-åring hittas död i ett skogsparti söder om Stockholm.
28/7 Malmö: Man hittas död vid Lindängsbadet 1/8. Troligen skjuten 28/7.
30/7 Örebro: En man i 20-årsåldern skjuts till döds utomhus i utsatta Vivalla.
Augusti
7/8 Stockholm: Utanför en restaurang i Hässelby skjuts en man i 30-årsåldern ihjäl.
10/8 Stockholm: En 26-årig man skjuts ihjäl på en innergård i Vårberg i södra Stockholm.
19/8 Malmö: Inne i köpcentret Emporia avlossas många skott inför hundratals kunder. En 31-årig man dödas och en kvinna skottskadas allvarligt.
25/8 Helsingborg: En man i 20-årsåldern skjuts ihjäl i närheten av Filborna arena.
25/8 Haninge: En man i 25-årsåldern skjuts ihjäl på en gata i Haninge söder om Stockholm.
September
23/9 Kristianstad: En man i 20-årsåldern skjuts ihjäl i Gamlegården.
30/9 Södertälje: En 19-åring skjuts till döds med flera skott vid en fritidsgård i stadsdelen Ronna.
Oktober
1/10 Södertälje: En man som var 41 år sköts till döds i Ronna, av misstag enligt mediauppgifter.
6/10 Södertälje: En 19-åring dör och en 16-åring skadas allvarligt i en skjutning i Saltskog i Södertälje. Tredje dödsskjutningen på en vecka i Södertälje.
11/10 Sigtuna: I Märsta skjuts en man i 25-årsåldern i bröstet och dör på en parkeringsplats.
16/10 Göteborg: I stadsdelen Bergsjön skjuts en taxichaufför till döds när han parkerat vid sitt hem. Inga kriminella kopplingar kända.
21/10 Stockholm: En man i 20-årsåldern skjuts ihjäl av misstag i en bil i motorvägstunneln Södra länken vid Gullmarsplan.
25/10 Sandviken: En 16-årig pojke hittas livlös på en cykelväg i Barrsätra efter att ha blivit skjuten. Konstateras avliden.
November
1/11 Västerås: Vid kl 16.47 fick polisen in flera larm om skottlossning i bostadsområdet Bäckby. En man i 20-årsåldern avled av sina skador.
5/11 Gävle: En man i 25-årsåldern blir skjuten i Sätra. Han omkommer under natten.
8/11 Göteborg: En man i 20-årsåldern hittas skottskadad i en bil på en parkering i Rösered. Mannen konstateras senare död.
22/11 Växjö: En man i 70-årsåldern hittas skjuten i bostadsområdet Teleborg. Han dör av sina skador.
December
4/12 Södertälje: En 25-årig man skjuts till döds i bostadsområdet Blombacka.
13/12 Luleå: En man i 60-årsåldern hittas ihjälskjuten i ett hyreshus på Hertsön.
25/12 Stockholm: Den mediekände gängkriminelle Mehdi ”Dumle” Sachit sköts ihjäl i Rinkeby på juldagsmorgonen.
31/12 Stockholm: Utanför McDonalds i Vällingby sköts tre personer på nyårsaftonskvällen. En man i 20-årsåldern avled av sina skador, tre timmar före årsskiftet.
*