Den svenska inflationstakten stannade på 9,3 procent i oktober, visar SCB:s siffror på tisdagsmorgonen. I september var den 9,7 procent.

Anledningen till detta var att elpriserna sjunkit, bland annat till följd av den ovanligt varma hösten.

Flera bedömare är tror dock att inflationen snart tar ny fart för att nå en kulmen på 10–11 procent i januari–februari.

– Vi har en svag krona och priserna på insatsvaror fortsätter att stiga. Det är ett kostnadstryck som finns därute, som påverkar, sa Swedbanks chefsekonom Mattias Persson till TT inför beskedet.

Flera affärsbanker spår att Riksbanken fortsätter att höja styrräntan. I november med 75 punkter (0,75 procentenheter) och med 25 punkter till i februari, menar SEB medan Swedbank tror något högre höjningar, upp till en styrränta på 3 procent.

Det betyder att hushållens räntekostnader på bolån kommer att stiga över vintern.