Valresultatet är sluträknat till riksdagen. Det officiella stödet för partierna är fastställda. Och vilka kandidater som besätter riksdagen 349 mandat är framräknade.

Här är listan på de 73 kandidater som invalts i riksdagen för Sverigedemokraterna.

  • Eric Palmqvist, gruvarbetare, Gällivare
  • Sara Gille, undersköterska, Dorotea
  • Sven-Olof Sällström, butikschef, Ånge
  • Mats Nordberg, fil.dr skogshushållning, Falun
  • Anna-Lena Blomkvist, medicinsk sekreterare, Leksand (NY)
  • Ulf Lindholm, konsult, Timrå (NY)
  • Mattias Eriksson Falk, kommunalråd, Gävle (NY)
  • Daniel Persson, regionråd, Gävle (NY)
  • Roger Hedlund, industrirobotoperatör, Gävle
  • Runar Filper, riksdagsledamot, Sunne
  • Per Söderlund, datortekniker, Lindesberg
  • Oscar Sjöstedt, nationalekonom, Skinnskatteberg
  • Ann-Christine From Utterstedt, ekonomiassistent, Västerås
  • David Perez, regionråd, Uppsala
  • Lars Wistedt, senior konsult, Enköping (NY)
  • Michael Rubbestad, avdelningschef, Håbo
  • Katja Nyberg, kriminalinspektör, Flen
  • Adam Marttinen, yrkesförare, Eskilstuna
  • Henrik Vinge, jurist, Stockholm
  • Elsa Widding, civilingenjör, Stockholm (NY)
  • Angelika Bengtsson, dansare, Stockholm
  • Martin Westmont, kanslichef, Stockholm (NY)
  • Beatrice Rugland Timgren, civilingenjör, Ekerö (NY)
  • Markus Wiechel, politisk sekreterare, Nacka
  • Julia Kronlid, socialpedagog, Täby
  • Fredrik Lindahl, väktare/skyddsvakt, Vallentuna
  • David Lång, lönehandläggare, Vallentuna
  • Ludvig Aspling, student, Upplands Väsby
  • Robert Stenkvist, fritidspedagog, Botkyrka
  • Martin Kinnunen, nationalekonom, Botkyrka
  • Leonid Yurkovskiy, politisk sekreterare, Huddinge (NY)
  • Mats Arkhem, oppositionsråd, Huddinge (NY)
  • Jonas Andersson, fil.kand statsvetenskap, Linköping
  • Clara Aranda, statsvetarstudent, Norrköping
  • Aron Emilsson, kulturarvsvetare, Söderköping
  • Matheus Enholm, egenföretagare, Munkedal
  • Tobias Andersson, ekonom, Skövde
  • Josef Fransson, ingenjör, Skövde
  • Thomas Morell, sakkunnig yrkestrafik, Tibro
  • Rashid Farivar, utvecklingsingenjör, Mölndal (NY)
  • Alexander Christiansson, företagare, Lerum
  • Yasmine Eriksson, Pressassistent, Partille
  • Dennis Dioukarev, ekonomistud, Göteborg
  • Jimmy Ståhl, hamnarbetare, Göteborg
  • Björn Tidland, Mekanikkonstruktör, Göteborg (NY)
  • Carita Boulwén, företagssäljare, Kungsbacka (NY)
  • Erik Hellsborn, undersköterska, Varberg (NY)
  • Sara-Lena Bjälkö, undersköterska, Falkenberg (nygammal)
  • Anders Alftberg, politisk sekreterare, Borås
  • Eric Westroth, familjeföretagare, Gnosjö
  • Staffan Eklöf, fil.dr molekylärbiologi, Jönköping
  • Angelica Lundberg, säljchef, Jönköping
  • Mattias Bäckström Johansson, reaktoroperatör, Oskarshamn
  • Johnny Svedin, specialistsjuksköterska, Kalmar (NY)
  • Mattias Karlsson, riksdagsledamot, Uppvidinge
  • Jimmie Åkesson, partiledare, Sölvesborg
  • Richard Jomshof, lärare/partisekreterare, Karlskrona
  • Charlotte Quensel, kostekonom, Ronneby
  • Jörgen Grubb, projektledare, Malmö
  • Nima Gholam Ali Pour, lärare, Malmö (NY)
  • Patrick Reslow, jur.kand, Malmö
  • Pontus Andersson, ämneslärare, Helsingborg
  • Linda Lindberg, florist, Helsingborg
  • Carina Ståhl Herrstedt, personlig assistent, Helsingborg
  • Mona Olin, ekonom, Hörby (NY)
  • Björn Söder, civilingenjör, Kristianstad
  • Mikael Eskilandersson, maskinförare, Örkelljunga
  • Magnus Persson, byggnadsarbetare, Bromölla
  • Lars Bertil Andersson, ekonom, Löddeköping
  • Victoria Tiblom, kommunikatör, Lund (NY)
  • Bo Broman, ekonomichef, Eslöv
  • Patrik Jönsson, kvalitetshandläggare, Hässleholm (nygammal)
  • Jessica Stegrud, controller, Vellinge (NY)

Källa: Valmyndigheten.