Klimataktivister försökte under söndagen stoppa flygtrafik på flera flygplatser. Totalt har 14 personer gripits efter aktioner på Bromma, Arlanda, Landvetter och på flygplatserna i Malmö, Halmstad, Kalmar och Växjö.

Personerna är misstänkta för flygplatssabotage eller luftfartssabotage. Aktivisterna har sprungit ut på landningsbanorna på flygplatserna.

Senare på kvällen meddelade Åklagarmyndigheten att de fyra som greps vid Bromma också anhållits. De är alla misstänkta för luftfartssabotage och två av dem misstänks även för obehörigt tillträde av skyddsobjekt.

Bromma flygplats var avstängd under någon timme på eftermiddagen och flygplan fick dirigeras om till Arlanda. Även på Arlanda genomfördes en aktion.

Ett antal avgångar blev flera timmar försenade vid lunchtid.

– Men det är vissa följdförseningar som en konsekvens av de aktioner som har varit, säger Robert Pletzin, presschef vid Swedavia till TT.