Domstol: Arabiska skolor stängda på grund av extremism

Av Redaktionen

3 september 2021

Skolinspektionen har haft skäl att återkalla Al-Azhar Stiftelsen Örebros godkännande som huvudman för förskoleklass, grundskola och fritidshem i Örebro kommun på grund av våldsbejakande extremism. Det slår nu Förvaltningsrätten fast i dom.

Den muslimska stiftelsens styrelse har inte uppfyller de krav som ställs på lämplighet för att bedriva skolverksamhet. Skälet är att styrelsen enligt uppgifter från Säkerhetspolisen har anknytning till våldsbejakande extremism.

Islamistisk extremist

Skolinspektionen slog fast att valet av personer i styrelselen har betydelse för skolans lämplighet. Förvaltningsrätten konstaterar att mannen har ingått i styrelsen i nästan nio månader. Han är enligt Säkerhetspolisens uppgift, vilket inte ifrågasatts i målet, anhängare och utövare av våldsbejakande islamism och har ett brett kontaktnät inom den våldsbejakande islamistiska miljön i Örebro.

Islamisten har under sin tid i styrelsen haft ett direkt inflytande över skolornas verksamhet vilket har inneburit att elever på de aktuella skolorna har varit utsatta för risker i skolmiljön.

Förvaltningsrätten delar Skolinspektionens bedömning att de omständigheterna att övriga styrelseledamöter ansvarat för att dels välja in mannen i styrelsen, dels i samverkan med honom utövat styrelseuppgifter under en inte obetydlig tid inverkar negativt på deras lämplighet.

”Utsätts för radikalisering”

Skolinspektionen hänvisade i sitt beslut till att Säkerhetspolisen fört fram även andra uppgifter hänförliga till styrelsen vilka bidrar till att barn i stiftelsens skolor troligtvis utsätts för radikalisering och rekrytering till en miljö som accepterar våld eller brottslighet som metod för politisk förändring. Förvaltningsrätten finner inte anledning att ifrågasätta uppgifterna och uppfattar inte annat än att uppgifterna hänför sig även till nuvarande styrelseledamöter.

Förvaltningsrätten anser att Säkerhetspolisens uppgifter om stiftelsens styrelse är av sådan allvarlig art att de i sig medför att stiftelsens ledning inte uppfyller lämplighetskravet för att bedriva aktuell verksamhet

Förvaltningsrätten kommer även fram till att det finns brister i stiftelsens lämplighet på grund av ekonomisk misskötsamhet i styrelsen, rapporterar Dagens Juridik.

Redaktionen

Populärt