Dadgostar: Annie Lööf är oprofessionell

Av Redaktionen

2 september 2021

Nu driver Annie Lööf återigen fram en regeringskris, eller snarare en centerkris, genom att utfärda ett förhandlingsförbud mot V. ”Det blir inte professionellt att inte tala med varandra om man har samma statsministerkandidat”, säger Dadgostar.

De partier som i somras till slut släppte fram Stefan Löfven igen – S, MP, C och V – behöver enas för att Sverige ska kunna styras, menar V-ledaren Nooshi Dadgostar.

Hon hoppas att Annie Lööf kan omvärdera sitt motstånd mot att förhandla med Vänsterpartiet.

– Centerpartiet behöver göra en resa för att inse att politik handlar om att samarbeta och kompromissa. Man kan inte få igenom allting, säger Dadgostar i intervju med SvD (betalvägg).

Sker inte det är vänsterledaren beredd att återigen rösta ned regeringen på grund av krav från C som S/MP-regeringen lägger fram.

Populärt