Sprängningarna har ökat under senare år, och de fortsätter att öka i år. Första halvåret skedde 120 sprängningar, jämfört med 83 samma period förra året. Det visar statistik från polisen.

Antalet sprängämnesundersökningar var under förra året 255, vilket är mer än en fördubbling sedan 2013. 

Värst drabbat är region syd som har haft 44 anmälda sprängningar mellan januari och juli 2019. Trenden med fler sprängdåd har synts de tre senaste åren, enligt Petra Stenkula, utredningschef vid polisens Region syd.

– Man kan i dagsläget egentligen bara spekulera om varför. Vi har en ökad problematik med kriminalitet och utanförskap, säger hon enligt TT.

Ökningen kan handla om fejder som blossat upp inom kriminella nätverk där man har kunskaper om sprängmedel, har Sven Granath, kriminolog på polisregion Stockholm, tidigare förklarat för TT.

Det ser ut som att de kriminella har allt större vana att använda sprängmedel.