
Sjöstedt håller yxa över Löfvens huvud
Av Redaktionen
16 januari 2019
KOMMENTAR. Vänsterpartiet släpper nu fram Löfven som statsminister, men hotar samtidigt med misstroende om regeringen lägger fram skarpa liberala förslag i riksdagen.
Vid sin pressträff i riksdagen vid kl 10.30 meddelar Jonas Sjöstedt (V) att hans parti kommer att rösta gult, och alltså släppa fram Stefan Löfven som statsminister för en S-MP-regering som bundit upp sig i januariöverenskommelse, JÖK, med C och L.
Men Vänsterpartiet tänker inte tillåta att regeringen lägger fram de förslag som ingår i JÖKen, utan istället rikta misstroendevotum mot Löfven.
– Vi riktar en tydlig varning till Löfven: Lägg inte fram dom, säger Jonas Sjöstedt.
När V riktar misstroende får V tillsammans med M, SD och KD majoritet i riksdagen och kan alltså fälla regeringen.
Därmed är Januariöverenskommelsen satt i schackmatt. Så fort regeringen ska förverkliga uppgörelsen kommer V att fälla regeringen.
Det är ironiskt, eftersom Annie Lööf sagt att hennes uppgörelse med S beror på att SD skulle få inflytande över varje förslag som en M-KD-regering hade lagt fram i riksdagen. Nu blir det i praktiken samma sak, fast det är Vänsterpartiet som får veto mot S-MP-regeringens politik.
– Vi får inflytande under mandatperioden.
– Vi har stoppat den här klausulen [i S-C-L-MP-uppgörelsen] och gjort den helt irrelevant innan den ens har trätt ikraft.
– Vi har säkrat stöd för våra reformer.
– Vi vill ha en Löfven-regering, en regering utan borgerliga partier.
– Det är faktiskt så att det enda parti som fått som det har velat i regeringsbildningen är vi, avslutade Jonas Sjöstedt (V).
Det är faktiskt så att man nog måste ge Sjöstedt rätt i den analysen. Centerpartiet och Liberalerna ser nu ut att bli dörrmattor för en vänsterregering som bara kan få igenom vänsterpolitik.