Lekstugan i riksdagen står politikerna dyrt. Svenska folkets tålamod är slut och förtroendet rasar för politikerna. Det visar Sifo-mätning som TV4 låtit göra.
Det är mer än två månader sedan valresultatet stod klart, ändå har Sverige ingen regering. Idag kommer talmannen att föreslå Ulf Kristersson som statsminister, men han kommer av allt att döma att röstas ner på onsdag.
Att politikerna trots ett väntat valresultat inte lyckas bilda regering faller inte i god jord hos svenska folket. Förtroende för riksdagspolitikerna har minskat markant efter valet.
Hela 58 procent uppger att man har minskat förtroende för rikspolitikerna. Inte en enda procent anger att förtroendet ökat.
Det är framförallt kvinnor och äldre män som känner minskat förtroende för politikerna efter valet.
En väljare säger till TV4 att det är katastrof att man inte pratar med ett parti som fått 1,1 miljoner röster.