Två personer som arbetar på Postnords brevterminal i Malmö som har tvingats åka till sjukhus, då de uppger att de har smärtor. Postsorteringen är stoppad. Polisens bombgrupp utreder på plats.
– Tidigt i morse var det några arbetare som upplevde obehag, efter att ha kommit i kontakt med någonting som vi inte vet vad det är. Vi bedömde att de var i behov av läkare och tog givetvis kontakt med polis och räddningstjänst, säger Maria Ibsen, pressansvarig vid Postnord till Kvällsposten.
Polisens nationella bombgrupp och sakkunniga inom kemiska, biologiska, radiologiska, nukleära och explosiva ämnen beordrats till platsen, för att utreda orsaken.
Postsorteringen vid terminalen är stoppad och kommer därmed inte att lämnas ut av brevbärare tills vidare, enligt polisens uppgifter.
Någon prognos för när brevutdelningen kan komma i gång igen finns i nuläget inte, enligt Postnord.
– Det beror helt och håller på när räddningstjänsten bedömer att vi kan dra i gång verksamheten igen. Men det vi vet just nu är att alla som har postnummer 20 till 29 inte kommer att få sin a-post i dag, uppger Postnord.
Skadeläget för de båda anställda är i nuläget oklart.